Kołaczyce- Rynek
(wiecej)

Szlaki turystyczne

Przez teren gminy przebiegają oznakowane szlaki turystyczne:


 * Kołaczyce - Gogołów - Bardo
 * Kołaczyce - Ujazd - Liwocz
 * Przybówka - Krajowice - Trzcinica - Skołyszyn - Święcany


Ta ostatnia trasa zachęca turystów do zwiedzania: kościołów, dworków, prehistorycznych osad, kurhanów, cmentarzy wojennych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych, terenów wspinaczkowych (Skałki Krajowice). Jest to spacerowy międzygminny szlak liczący 56 km, oznaczony jest przez kwadraty podzielone na dwa trójkąty: czerwony u dołu i biały u góry oraz strzałki kierunkowe. Czas przejścia tego szlaku wynosi 17 godzin. Trasa jest dość długa, dlatego można wędrować na wybranych przez siebie odcinkach lub zrezygnować w wybranym przez siebie miejscu. Wycieczkę można rozpocząć od przystanku PKS między stawami w Skołyszynie, gdzie wart zobaczenia jest XVI - wieczny drewniany kościół, drewniany dwór z XIX wieku i cmentarz żołnierski z 1015 roku. Kierując się w stronę lasu, napotykamy kapliczkę, następnie, trzymając się znaków, dotrzemy do przysiółka Lisowa, skąd dotrzemy do centrum wsi Lisów. Była to osada rycerska. Około 700 m na zachód od szlaku, za wsią, na wzniesieniu znajdowało się grodzisko, z którego zachowały się tylko owalne tarasy. Normalnie przejście trwa 3 godz., z podejściem na grodzisko 4 godz.
Dalej szlak prowadzi na wschód w stronę kościoła w Sławęcinie. Sławęcin położony jest 8 km od Jasła przy drodze do Biecza. Od zabytkowego, drewnianego kościoła szlak prowadzi w kierunku żołnierskiego cmentarza. Następnie kierujemy się na wschód, wędrując polami, skrajem lasów, mijając przysiółki, docieramy do wsi Bączal, gdzie przez kulminację (311 m) szlak schodzi na południe do drogi Jasło - Biecz w Przysiekach. Dalej udajemy się na wschód do Trzcinicy gdzie mijamy dwór i od domu ludowego kierujemy się na południowy wschód, aby w przysiółku Dąbrowy wyjść na grodzisko "Wały", stąd kierujemy się do wsi Jareniówki. Następnie zmieniamy kierunek na zachodni, wiodący drogą na skraju lasu, skąd na północ obok zakładów "Gamrat" i nad Wisłoką do mostu, a później na północny wschód udajemy się do wsi Krajowice. Ze wsi szlak prowadzi na południowy wschód drogą do Podzamcza, gdzie skręca na północ i niedaleko żołnierskiego cmentarza prowadzi w las. Po krótkim przejściu zmienia kierunek na zachodni, a następnie południowy i wyprowadza na zamczysko Golesz. Stąd wracamy na północ i po zmianie kierunku na wschodni lasem docieramy do mogił, kurhanów nad Krajowicami. We wsi Kowalowy znajdziemy się kierując się na wschód z małym odchyleniem na południe. Mijając wieś od północnej strony, znów wchodzimy w las, gdzie szlak prowadzi nas na Babią Górę (387 m). Kolejnym etapem jest zejście w kierunku północnym do drogi Jasło - Frysztak,a później drogą na półnony wschód na skraj lasu do przystanku PKS Lubla Granica. Kolejnym etapem jest przysiółek Sośnica i Przybówka, gdzie przy stacji kolejowej kończy się szlak. Przybówka należy do gminy Wojaszówka. Na wzgórku we wschodniej części wsi znajduje się murowany dworek, miescowość posiada również nowowybudowany kościół.


Jedną z atrakcji turystycznych gminy jest także rezerwat geologiczny "Golesz" o powierzchni 27 ha, na który skałdają się: grupa ostańców z piaskowca ciężkowickiego, ruiny umocnień obronnych zamczyska z XIV wieku usytuowane wzgórze Golesz Krajowice.


 Bazę noclegową tworzą:
 * Internat Zespołu Szkół w Kołaczycach ; tel. 446 02 84
 * Pokoje gościnne w restauracji "Golesz" w Krajowicach ; tel. 446 56 87
 * Hotel "Gamrat" ul. Mickiewicza Jasło ; tel. 446 56 56
 * "Dom wycieczkowy" MOSiR - Jasło ul. Sikorskiego ; tel. 446 42 39
 * Hotel "Bieszczady" - Jasło ul. Puszkina 4 ;tel. 446 26 61